Dánské lékárny v centru kampaně na podporu HPV očkování

Foto: Kræftens Bekæmpelse

Dánská lékárnická komora spojila v tomto týdnu své úsilí s Dánskou společností proti rakovině v informačním úsilí, aby zajistily větší podporu očkování proti lidskému papilomaviru (HPV).

Lékárny – poradenské centrum

Mnoho rodičů má pochybnosti, zda mají nechat své dítě očkovat proti HPV. Proto se obě organizace zaměřily na informace o tomto očkování.

Cílem bylo poskytnout rodičům, kteří mají pochybnosti o očkování proti HPV, odborné informace, které jim chybí, aby se mohli informovaně rozhodnout. A tím zvýšit adherenci k očkování jak u dívek, tak u chlapců.

Přibližně 100 lékáren po celém Dánsku tedy tento týden spolupracovalo s místními pobočkami Dánské společnosti proti rakovině s cílem šířeji informovat o očkování proti HPV.

Tento krok je logický. Lékárníci se každý den setkávají s mnoha lidmi, a proto hrají důležitou informační roli v oblasti zdraví.

Očkovací kalendář

Dánský očkovací kalendář nabízí očkování proti HPV zdarma. Očkování dívek (12-17 let) je součástí dánského očkovacího kalendáře pro děti od 1. ledna 2009, zatímco nabídka pro chlapce (18-25 let) vstoupila v platnost 1. září 2019.

Očkování proti HPV je důležité, protože chrání před pohlavně přenosným lidským papilomavirem.

Existuje více než 100 různých typů HPV a přibližně 15 z nich může způsobit rakovinu ve formě rakoviny děložního čípku, rakoviny konečníku, vagíny, ženských vnějších pohlavních orgánů, ústní dutiny a penisu.

Po podání vakcíny je ochrana před sedmi typy HPV, které mohou způsobit rakovinu a které jsou příčinou devíti z deseti druhů rakoviny způsobených HPV.

Vakcína navíc chrání před dvěma typy HPV, které je příčinou 90 % všech genitálních bradavic.

V průměru 76 % všech dánských dívek je očkovaných. Proočkovanost se však v jednotlivých obcích velmi liší, od 62 do 80 %.

U chlapců je proočkovanost logicky nižší, protože se do očkovacího programu připojili až od loňského roku.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
- - - Článek byl pořízen z portálu APATYKÁŘ® dne 25.10.2020, 20:45:28 - - -