Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky
apaTISKOVÉ ZPRÁVY
V této části najdete všechny tiskové zprávy portálu APATYKÁŘ®.
VÍTĚZSTVÍ ZDRAVÉHO ROZUMU

Nevytrhujte věci z kontextu, vzkázal soud ČLnK a smetl její žalobu proti PharmDr. Martinu Dočkalovi ze stolu

Vloženo: 05.03.2020, 06:06 | Čteno: 152912×

Krajský soud v Plzni zcela jednoznačně rozhodl o žalobě České lékárnické komory proti jejímu členovi PharmDr. Martinu Dočkalovi a v plném rozsahu ji zamítl pro neodůvodněnost. Současně komoře jasně vzkázal, že nelze záměrně vytrhovat věty z kontextu, což platí zvlášť u odborné organizace, kde automaticky předpokládá chápání v kontextu celého textu. Komora také zaplatí veškeré výdaje Dr. Dočkala na právní zastoupení.

PharmDr. Martin Dočkal zveřejnil ve zpravodajství na portálu APATYKÁŘ® v roce 2017 krátkou zprávu, již třetí v pořadí, která odkazuje na přidělení bezmála desetiny komorového rozpočtu na blíže nespecifikované PR aktivity. Příslušný článek je třetím ze série článků o Sjezdu delegátů, které jsou vzájemně propojeny. První článek detailně popisuje průběh hlasování o kontroverzním přidělení velmi vysoké částky z rozpočtu (nestandardnost potvrdila Revizní komise ČLnK), který vytvářejí všichni členové komory díky povinnému příspěvku.

Představenstvo komory tento článek nijak nerozporovalo a až s odstupem půl roku napadlo další, který na něj odkazoval. Je běžným standardem, že následné a prokazatelně propojené články již neobsahují stále stejnou detailní informaci, ale ve zjednodušeném formátu se na původní odkazují. Tehdejší president PharmDr. Lubomír Chudoba v rozporu s běžnou praxí komory zaslal vydavateli webu výhrůžný dopis, ve kterém žádal, pod pohrůžkou žaloby, odstranění příspěvku a zveřejnění omluvy. Zatímco v jiných případech komora žádá jiné redakce snažně o opravu, v tomto jediném případě postupovala jinak a celou kauzu, rovněž oproti běžné zvyklosti, vedení komory zveřejnilo, včetně osobních údajů soukromé osoby, člena komory, ve veřejné části webu komory. Tj. rovněž v rozporu se směrnicí GDPR.

PharmDr. Martin Dočkal to považuje za naprosto skandální zasahování do nezávislého zpravodajství a nepřiměřený nátlak a podané žalobě se postavil. Na sklonku roku 2019, a nyní v pravomocném rozsudku, mu dal soud jednoznačně za pravdu. Nejen, že zcela zamítl naprosto zavádějící a falešné argumenty právního zástupce komory, ale vyzval i komoru, aby vnímala jakýkoli text vždy v celém kontextu, což se u profesní organizace očekává automaticky.

Jak uvádí příslušný odstavec rozsudku, soud všechny argumenty právního zástupce komory nejenže jednoznačně zamítl, ale uvedl, že i kdyby hypoteticky přistoupil na argument komory o údajném manipulativním znění části jedné věty, zveřejněný článek v žádném případě nedosahuje intenzity, aby byl sto komoru jakkoli poškodit.

Neztotožnil se s tvrzením právního zástupce, že článek je nepravdivý a opakovaně zdůraznil, že existuje jednoznačně prokazatelné propojení na první článek z celé série, který přesně a bez jakýchkoli pochybností uvádí věci tak, jak se staly. Jak dále vyplývá z rozsudku soudu, vždy je nutné posuzovat všechny články v celém kontextu, nikoli záměrně vytrhovat jednu větu. Argumentace komory je tudíž vadná a žaloba nedůvodná.

„Jsem rád, že soudy fungují stále tak, jak z logiky věci vyplývá. Jiný rozsudek se ani očekávat nedal, protože tvrzení komory a jejího právního zástupce byla od počátku nesmyslná a zjevně založená pouze na obrovské ješitnosti, neschopnosti akceptovat jiný názor a snaze poškodit, znedůvěryhodnit cíleně mou osobu a můj portál, který je prokazatelně nejčtenější v oboru, což ostatně nyní posvětil i soud. Děsí mě však, že několik lidí z vedení komory dokáže naprosto bezprecedentně dát všanc celý obor. Jak se asi bude veřejnost dívat na profesní samosprávu, která žaluje vlastního člena pro jiný názor? Bohužel už se nedá konstatovat, že lékárnická komora je nezávislá, apolitická a objektivní. Je to pro mě, jako lékárníka, který celý profesní život stojí za tárou a dělá pro obor a informovanost lékárníků maximum daleko nad rámec běžné práce v lékárně, obrovské zklamání,“ konstatuje Dr. Dočkal.

Soud současně přisoudil Dr. Dočkalovi veškeré náklady související se žalobou, které v plném rozsahu zaplatila komora.

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Ján Valjan

Přípravky s pseudoefedrin...

PharmDr. Ján Valjan

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí v ČFM na Kuksu ...

Mgr. Ladislava Valášková,...

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Lékárnické studium

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Mgr. Michal Hojný

Test lékáren v podání čes...

Mgr. Michal Hojný

RNDr. Marek Petráš

Cestování a očkování II....

RNDr. Marek Petráš

Doc. RNDr. Magdaléna Fulmeková, CSc.

Slovenka roku 2012, aneb ...

Doc. RNDr. Magdaléna Fulm...

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA:...

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA...

Prof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc.

Školné na vysokých školác...

Prof. PharmDr. Alexandr H...

Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.

Lékárenství z pohledu min...

Doc. MUDr. Leoš Heger, CS...

PharmDr. Stanislav Havlíček

Lékárníci mají svou Rozár...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2021, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.